név: Budapesti Református Cigány Szakkollégium,
székhely: 1146 Budapest, Abonyi út 21.
alapítás éve: 2015
fenntartó neve: Magyarországi Református Egyház
e-mail cím: budapesti.szakkollegium@reformatus.hu
honlap: www.reforom.hu
A Budapesti Református Cigány Szakkollégium (egymás között csak RefoRom) a legfiatalabb roma szakkollégiumok közé tartozik, de már így is számos tapasztalat van mögöttünk. Intézményünkben átlagosan évente 30-32 fő, 80%-ban roma származású és 20%-ban nem roma származású felsőoktatási hallgató tehetséggondozását, hátránykompenzálását, személyiség és hitbeli fejlődését támogatjuk. A valódi közösség kezdetektől meghatározó eleme szakmai működésünknek.
Kezdetektől nagyon erős kreatív, alkotásközpontú módszertant is alkalmazó szakmai programmal működünk. A közösségépítést is szolgáló képzőművészeti és kreatív, kézműves műhelyek mellett azonban mára egyre nagyobb hangsúlyt kap az egyéni és csoportos tevékenység és projektalapú médiamódszertan. Ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően egyre inkább olyan sokszínű, a társadalmi felelősségvállalás és a kultúraközvetítés szempontjából is fontos szerepet vállaló korszerű közösség lehetünk, amely megtartó és támogató erőt jelent hallgatóink egyetemi tanulmányaik sikeres befejezéséhez, szakmai és emberi minőségük gyarapodásához. Hogy ennek a víziónak megfelelhessünk, a közelmúltban létrehoztunk médiastúdiónkat, amelynek szakmai működésünkbe integrálását a gyakornoki programunk is támogatja. Ennek része a médiagyakornoki program, hogy a szakkollégisták között a „képzők képzését” is megvalósíthassuk. Immár a médiatartalmak előállításához szükséges infrastruktúra és humánerőforrás is rendelkezésre áll.
Ezzel párhuzamosan az ismeretátadást is a 21. századi elvárásokhoz igazítottuk. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a hallgatók digitális tananyagok (tesztsorok, tananyag kiegészítő médiatartalmak) segítségével nagyrészt önállóan és mester-mentori segítséggel maguk sajátíthatják el a roma szakkollégiumi tagsággal járó ismereteket. A szakmai/képzési program nagyrészt így teljesíthetővé válik. Digitális Oktatási Programunk (DIOP) azonban egy kétszintű (junior és szenior) vizsgarendszerbe van ágyazva. A DIOP lehetővé teszi, hogy a szakkollégisták mérhető formában adhassanak számot elsajátított ismereteikről.
A szakkollégisták bevonásával magunk fejlesztettük a DIOP ismeretanyagait a képzési programunk három moduljához:
– Biblia ismeret
– Közismeret és önfejlesztés
– Holisztikus (roma és magyar) identitás
Digitális Oktatási Programunk lehetővé teszi, hogy olyan közösségi alkotóműhelyként működjünk, amely a RefoRomot média szakkollégiummá teszi. A társadalmi televíziózás profilja felé teszünk egy nagy lépést.