Név: Görögkatolikus Felsőoktatás és Kulturális Diákotthon Görögkatolikus Roma Szakkollégium
Székhely: 3519 Miskolc, Görömbölyi u. 24.
tel.: +36 30 723 1005
Alapítás éve: 2011
Fenntartó: Miskolci Egyházmegye
email cím: gkciganyszakkoli@gmail.com
honlap: http://szakkoli.gorogkatolikuskoli.hu/
facebook: https://www.facebook.com/gkciganyszakkoli
instagram: @gkciganyszakkoli
A miskolci Görögkatolikus Felsőoktatási és Kulturális Diákotthon részeként működő Görögkatolikus Roma Szakkollégium olyan, főként roma, hátrányos helyzetű, valamint nem roma hallgatókat fogad tagjai közé, akik a Miskolci Egyetem hallgatói és felvállalják azt a társadalmi küldetést is, amely hosszú távon a cigányság felemelkedésének és a cigány-magyar együttélésnek a segítését jelenti. Mindezek érdekében egy komplex és minőségi szakmai programot működtetünk, mely moduláris tanulmányi programokat, idegen nyelvi oktatást, egyéni korrepetálást, a szakkollégisták szervezett közösségi szolgálatát és számos tudományos és közösségi rendezvényt foglal magában.
A Szakkollégium fejlett hallgatói autonómiával rendelkezik, a szakkollégisták képviseletüket választott hallgatói képviselőkön keresztül és közvetlenül is gyakorolhatják. 2019 tavaszán hallgatói kezdeményezésre egy új, kredit alapú szakkollégiumi ösztöndíjrendszer kialakítását kezdtük meg. A felsőoktatásban ismert és alkalmazott kredithez hasonlóan a szakkollégiumi kredit a szakkollégiumi teljesítmény mértékegysége, amely a Szakkollégiumi Teljesítményalapú Ösztöndíj alapját képezi és a vállalt szakkollégiumi programelemek súlyozására szolgál.
A Szakkollégium egyik fő sajátossága a keresztény szellemiség: az egyházi alapítású roma szakkollégiumban a szakmai program kiegészül egyfajta erkölcsi neveléssel, az értékrendszer formálásával, melynek alapját a Görögkatolikus Egyházhoz kapcsolódó rendszeres hitéleti tevékenység (liturgikus események, egyházi ünnepekbe való bekapcsolódás különböző alkalmai, lelkigyakorlatok, zarándoklatokon való részvétel stb.) adja.
A Szakkollégium fontos célja, hogy olyan közösség létrejöttét segítse elő, mely az egyetem falai között biztos támaszt, onnan kilépve a későbbiekben pedig tartós szövetséget jelenthet tagjai számára.
A szakkollégium 2019-ben létrehozta a Szakkollégiumért-díjat, melyet szemeszterenként egy végzős szakkollégista kaphat meg kiemelkedő közösségi munkájáért.
A Szakkollégium megalakulása óta törekszik arra, hogy szakmai programját minél inkább a hallgatói igényekhez igazítsa. Mivel a tagok összetétele változó és heterogén, ezért az általános ismeretbővítés, a kompetencia – és készségfejlesztésen túl az egyéni személyes gondoskodás a legfőbb erősségünk. A hallgatók differenciált fejlesztése és mentorálása elősegíti a felsőoktatási pályafutásuk sikerességét, ösztöndíjban és lakhatási támogatásban való részesítésük pedig komoly anyagi támogatást nyújt előrehaladásukban.