Lippai Balázs Roma Szakkollégium

Név: Lippai Balázs Roma Szakkollégium
Fenntartó neve: Debreceni Egyetem
Székhely: 2020 Hajdúböszörmény, Désány István utca 1-9.
E-mail: lippaibalazscollege3@gmail.com
Web: https://szakkollegiumok.unideb.hu/hu/lippai-balazs-roma-szakkolegium-hirek
Facebook: https://www.facebook.com/LBRSZK/
Alapítás dátuma: 2012.

A Lippai Balázs Roma Szakkollégium 2012 februárjában alakult meg a Debreceni Egyetem hajdúböszörményi pedagógiai karán, a megyeszékhelytől 16 kilométerre található városban (Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar), ahol azóta is meghatározó jelentőségű felsőoktatási tehetségműhelyként működik.

Szakkollégiumunk immár több hallgatói generáció számára szolgált otthonként, támogató közegként, önszerveződő baráti közösségként. Szakkollégiumunkban a megalakulás óta 87 fő szerzett diplomát. Közülük sokan akár kibocsájtó környezetükbe visszatérve, vidéki kistelepüléseken dolgoznak többek között kisgyermeknevelőként, óvodapedagógusként vagy szociálpedagógusként azért, hogy segítsék az utánuk következő generációk társadalmi integrációját, boldogulását.

A szakkollégiumnak jelenleg 35 tagja van, akik elsősorban a működésnek otthont adó Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar hallgatói, de többen tanulnak a Debreceni Egyetem egyéb Karain, illetve néhányan más magyarországi felsőoktatási intézményben. A közösség tagjai ösztöndíjas támogatásban részesülhetnek és részt vesznek a szakkollégium akkreditált szakmai programjának a megvalósításában. A tehetséggondozó szakmai program keretében lehetőség nyílik nyelvtanulásra, utazásokra, közösségi alkalmakra, identitáserősítő kulturális eseményekre, valamint havi rendszerességgel modulrendszerű szakmai előadásokon és gyakorlatokon való részvételre.

Szakkollégiumunk szakmai munkájának két sajátos pillére az intenzív mentori szolgáltatás és a társadalomtudományi kutatómunka ösztönzése. A mentorálás során nagy hangsúlyt fektetünk a hallgatók tanulmányi előmenetelének segítésére, és a minél szélesebb körű ismeretszerzés támogatására. A mentori szakmai támogatás nem csupán a felsőoktatási intézménnyel kapcsolatos nehézségek megoldásához, de a váratlan élethelyzetek, vagy az otthoni problémák kezeléséhez is támaszként szolgál. A kutatómunkát és a gyakorlati értékű társadalomtudományi szemlélet kialakítását több tevékenység szolgálja. Az elmúlt években számos térség, lokális közösség, település szociokulturális helyzetével, etnikai közösségeinek együttélési viszonyaival ismerkedtek meg szakkollégistáink a terepkutatások során. Eredményeiket hallgatói kiadványban publikáltuk.

Az általános szakma célok megvalósítására szerveződött felsőoktatási tehetségműhely mellett szakkollégiumunk olyan emberek baráti- , kollegiális- és „sorsközössége”, akik nem csak feladataik társadalmi jelentőségében, de együttműködésük, munkájuk és barátságuk erejében is mély bizakodással hisznek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük